Balarısı

Balarısı Süzme Çam Balı 250 gr

BARKOD KODU :
125,24 TL
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • TESLİMAT VE İADE KOŞULLARI
 • Tavsiye Et
 • Bal, insan vücudunun enerji açısından en yüksek derecede ve en hızlı biçimde faydalanacağı şekilde tasarlanmış tatlı, doğal ve çok değerli bir besindir. Özellikle sindirime gerek olmadan çok süratli bir şekilde kana karışması değerini daha da artırmaktadır.

  Bal, besin maddesi ve enerji kaynağı olarak kullanılmasının yanı sıra insan sağlığı açısından da önem taşımakta ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

  Bu özelliklerinden dolayı çok önemli bir besin maddesi olan balın kalitesini korumak ve insan sağlığına zararlı olmasını önlemek gerekir. Balın kalitesini belirleyen ulusal ve uluslararası standartlar geliştirilmiş ve yasalarla bu standartlara uyma zorunluluğu getirilmiştir. Balın bu standartlara uygunluğu laboratuvarımızda yapılan analizlerle saptanmaktadır.

  Çam balı arıların çiçek poleninden değil, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. (Çam balı, meşe balı, köknar balı, yaprak balı v.b.)

  Dünya üzerinde %90'ının üretiminin yapıldığı Aydın ve Muğla yörelerindeki çam ağacı salgılarının, arılar tarafından toplanması ile elde edilen, mineral maddece zengin, ülkemize özgü bir salgı balıdır.Dünyada sadece Türkiye ve Yunanistan'da bulunur.

  Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği, veya milimetrik boyutlarda olduğu için çam pamuklu biti olarak da adlandırılan, halk arasında basra böceği (veya balsıra böceği) denilen bu böceğe ihtiyaç vardır. Bu böcek sadece kızılçam ("Türk çamı" veya "Kalabriya çamı" da denir), karaçam ve Halep çamında yaşar. 

  Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Rengi çiçek ballarının ekseriyetinden daha koyudur.

  Balın Kristalizasyonu; balda doğal olarak bulunan glikoz şekerinin zamanla doyma noktasına ulaşarak dibe çökmesi olayıdır. Özellikle çiçek balları zamanla mutlaka kristalize olur. Kristalleşmenin hızı baldaki glikoz, fruktoz oranına ve su miktarına bağlıdır. Kristalize olan balların kimyasal özelliklerinde herhangi bir değişim gerçekleşmez. Hatta batı ülkelerinde sevilen tüketim şekillerinden biridir.

  Muğla ve çevresinden elde edilen ballar, ileri teknolojiyle donatılmış laboratuvarımızda TGK Bal Tebliği'ne uygunluğunu tespit edildikten sonra, el değmeden hijyenik şartlarda paketlenmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.